هالووین

هالووین ( halloween ) یکی از محبوب ترین جشن های سنتی مسیحیت است که که به مدت 4 روز ( 3 شب ) از 31 اکتبر ( 9 آبان ) برگزار می شود . این جشن ریشه از مهاجران اسکاتلندی دارد که به قاره آمریکا آمدند . در این جشن بزرگ مردم با صورت های نقاشی شده و گریم کرده و با لباس های عجیب غریب ( عمدتا ترسناک ) برای این مراسم آماده می شوند . در این جشن کودکان و نوجوانان جلوی در خانه ها آجیل و شکلات می برند و آنها را به جشن هالووین دعوت می کنند . عمده ترین کار هایی که در این شب برگزار می شود ، حضور در صحنه‌های جشن در خیابانها و مراکز شهر با لباس رنگارنگ و عجیب و غرب و چهره‌های ترسناک و نقاشی شده، تزئین، کنده کاری کدو تنبل و روشن کردن شمعی درونش همچو فانوس ، آتش بازی ، روشن کردن چراغهای کوچک همچو ریسه و سیب بازی « در یک تشت پر از آب چند سیب می‌ریزند و بچه‌ها با دهان باید سیبهای شناور در آب را بیرون بکشند » و بازی‌های فالگیری و غیب گویی و پیش گویی کردن ، شوخی و جوک تعریف کردن ، بازدید از جاهای خالی از سکنه وترسناک ، گفتن داستانهای ترسناک و تماشای فیلم‌های وحشتناک و…. می باشد . یکی از بزرگترین نماد های جشن هالووین کدوتبل ( kurbis ) است که کدو را به شکل ترسناک با دندان های تیز و ابرو های کشیده و چشمانی بزرگ تزئین می کنند .

در اکثر نقاط دنیا ، در این شب مراسم دینی مسیحی اجرا می‌شود ، از جمله حضور در مراسم کلیسائی و دعا خوانی با روشن کردن شمع بر سر قبر مردگان ،اگر چه در جای دیگر بصورت یک جشن سکولار است و جانبه تجاری دارد . بین سال های 1925 تا 1930 ، هالووین به مراسمی سکولار اما مبتنی بر جامعه تبدیل شد . برخی از مسیحیان در طول تاریخ در این روزها از خوردن گوشت پرهیز می کنند و گوشت مصرف نمی کنند . یکی از غذا های مخصوص در این شب خوردن سیب ، سیب زمینی و پن کیک یا کیک روح می‌باشد .

خرافات ها

بر این معتقدن که اگر دختری در شب هالووین و قبل از خوابیدن ، معجونی از گردو ، فندق و جوز هندی را میل کند ، خواب همسر آینده اش را می بیند . دختران جوان پوست سیب را بر روی شانه هایشان می انداختند و اعتقاد داشتند پوست هایی که بر روی زمین می افتند ، می توانند شکل اولیه همسر آینده شان را به آن ها نشان دهند. خبردار شدن از آینده با استفاده از شناور کردن زرده تخم مرغ درون آب و ایستادن جلوی آینده در اتاقی تاریک برای دیدن چهره همسر آینده ، از دیگر خرافات در این زمینه به شمار می رفتند .

بسیاری از مردم مسیحیت معتقد هستند که کدوتنبل می تواند ارواح شیطانی را از آنها و خانه آن ها دور کند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...