بلک لایت یا نور سیاه

نوعی نور از طیف ماوراء بنفش است . هنگامی که این نور به ترکیبات رنگی و اجسام برخورد می کند باعث تغییر رنگ می شود و جلوه ویژه و خاصی از خود نشان می دهند . برای نخستین بار ویلیام بایلر در سال 1934 میلادی لامپ سیاه را اختراع کرد و باید شد در جنگ جهانی دوم کاربرد های زیادی از این لامپ را در صنعت گسترش و توسعه دهد .

کاربرد های لامپ سیاه یا نور بلک لایت

  •  موارد جنایی و قضایی  : برای پیدا کردن اثرات باقی مانده مانند اثر انگشت یا لکه هایی که با نور عادی قابل مشاهده نیست و باید از نور ماوراء بنفش استفاده شود .
  • چاپ اسکناس و جلوگیری از جعل اسکناس : برای فهمیدن اصل یا تقلبی بودن پول یا اسکناس یا مدارکی که داری نماد های خاصی می باشند از نور بلک لایت یا همان لامپ سیاه استفاده می کنند زیرا با قرار دادن اسکناس زیر نور بلک لایت خط های نامرئی و نماد ها نشان داده می شوند .
  • لوازم نور پردازی و جشن ها : نور بلک لایت امروزه در بسیاری از جشن ها استفاده می شود و محصولاتی همچون پرژکتور بلک لایت ، لیزر بلک لایت ، ال ای دی بلک لایت ، چراغ قوه بلک لایت و انواع لامپ ها و مهتابی ها را در بر می گیرد و خاصیت بلک لایت این است که باعث تغییر رنگ ها می شود و جلوه ویژه ای به رنگ های موجود در مقابل خود می دهد .
  • پیدا کردن جانداران گمشده : با استفاده از نور بلک لایت در جاهایی که ادرار ریخته شده باشد هنگامی که نور سیاه را در مقابل زمین قرار دهید رنگ تیره تر و نمایان می شود .
  • فهمیدن بیماری های خاص : در بسیاری از آزمایشگاه های پیشرفته برای متوجه شدن از نوع بیماری و تشخیص بعضی از بیماری ها ادرار مریض را در مقابل نور بلک لایت قرار می دهند .

پر کاربرد ترین استفاده از نور بلک لایت

امروزه بسیاری از مردم در ایران از نور بلک لایت ( فرا بنفش ) استفاده می کنند . محصولات بلک لایت تنوع بسیار زیادی دارد برای مثال انواع دستبند بلک لایت ، گردنبند بلک لایت ، بادکنک بلک لایت ، تتو بلک لایت ، میز بلک لایت ، صندلی بلک لایت و انواع لوازم های بلک لایت که در بازار ایران موجود است . این گونه محصولات و لوازم بلک لایت از سنگ های معدنی و مواد مخصوص بلک لایت تشکیل شده است که در مقابل نور بلک لایت جلوه ویژه از خودشان نشان می دهند . لازم به ذکر است که این نوع محصولات جانبی بلک لایت مانند دستبند بلک لایت و گردنبند و … گرچه در مقابل نور بلک لایت جذاب تر هستند اما می توان آنها را در تاریکی هوا یا کنسرت ها یا … نیز استفاده کرد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...