بعثت : عید مسلمانان

در بیست و هفتم ماه رجب در غار حرا که یکی از معروف ترین غار ها می باشد اولین آیات قرآن بر پیامبر نازل شد و خداوند او را دعوت به خواندن آن آیات کرد . خداوند متعال علمی را به او عطا کرد که از آن هیچ اطلاعی و دانایی نداشت و پس از آن پیامبر برگزیده شد که مردم را به سوی خدا دعوت کند . به همین دلیل هست که این روز بسیار عظیم و بزرگ شناخته می شود .

معنی بعثت

 کلمه بعثت به معنی شروع مبارزه و هرگونه ظلم و ستمی و انحراف های افکاری است در اصل بعثب به این معنی است که نجات انسان ها از زیر اسارت های فکری ، اجتماعی ، و انجام هر عملی که باعث سقوط و عقب گرد انسان شود .

انگیزه های بعثت

یکی از انگیزه های بعثت ارتقاع سطح اگاهی و تقویت فکر واندیشه های صحیح مردم است . امام کاظم (ع) در این باره می فرمایند : خداوند پیامبران و رسولان را به سوی بندگانش مبعوث نکرد، مگر این که به یاری خدا در چهارچوبی که برای اندیشه مشخص شده است بیندیشند و بر معلومات و ارتقای فکری خود بیفزاید.

چگونگی به بعثت رسیدن

در تاریخ بیست و هفتم ماه رجب پیامبر در غاری به نام حرا در حال عبادت بوند که ناگهان پیامی از طرف خداوند از طریق جبرئیل به پیامبر رسید که آیات سوره علق را همراه با مژده رسالت برای پیامبر خواند به این ترتیب شد که آغاز وحی و بعثت با نام خدا با قلم و علم برای پیامبر شروع شد . روز مبعث تاریخ اسلام روزی است که محمد ابن عبدالله به پیامبری برگزیده شد سپس پس از برگزیده شدن شروع به دعوت مردم به خدا پرستی و جلو گیری از چند خداپرستی و بت پرستی کرد حضرت محمد در این زمان 40 سال داشت و در مکه زندگی می کرد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...