نوروز چیست ؟

به اولین روز سال خورشیدی ایرانی مصادف با یکم فروردین ماه ، جشن و شادی شروع سال جدید ایرانی و یکی از کهن‌ترین و قدیمی ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان می باشد . خاستگاه نوروز در ایران باستان است و هنوز هم مردم مناطق گوناگون سرزمین ایران ، نوروز را جشن می‌گیرند . زمان برگزاری نوروز ، در اول فصل بهار است که امروزه به آن برابری بهاری یا اکیونوس می‌گویند . به همین مناسبت به مدت 13 روز یعنی از روز اول فروردین تا روز 13 فروردین عمدتا این جشن و شادی ادامه دارد . یکی از رسم های جا مانده از زمان قدیم این است که مردم در زمان عید نوروز به دید و بازدید همدیگر می روند و این مناسبت رو به همدیگر تبریک می گویند و در کنار هم جشن می گیرند .

 

سفره هفت سین

این سفره در هنگام تحویل سال جدید انداخته می شود . عده ای دیگر نیز این سفره را هنگام جشن های دیگر مانند شب چله نیز به پا می کنند . اجزای تشکیل دهنده سفره هفت سین عمدتا سیر ، سکه ، سبزه ، سماق ، سنجد ، سمنو و سیب می باشد و همچنین برای مسلمانان گذاشتن قرار در سفره هفت سین رایج است .

 

پیشینه سال نو

در بعضی از روایت‌ها و داستان های تاریخی ، آغاز نوروز را به بابلیان نسبت می‌دهد . طبق این روایت‌ها ، شروع نوروز در ایران به سال ۵۳۸ ( قبل از میلاد ) یعنی زمان حمله کوروش بزرگ به بابل بر می گردد . همچنین در برخی از داستان ها ، از زرتشت به‌ عنوان بنیان‌گذار نوروز نام برده شده‌ است . یعنی می توان گفت اولین نوروز در زمان زرتشت بوده است .

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...