چهارشنبه سوری چیست ؟

چهارشنبه سوری ( چهارشنبه آتشین یا چهارشنبه آخر سال ) جشنی است سنتی که در ایرانیان رایج است و سنت و جشنی ایرانی به حساب می آید . این جشن به جشن چهارشنبه آخر سال معروف است که از غروب سه شنبه آخر سال شروع می شود تا نیمه شب و آخر شب ادامه دارد . چهارشنبه سوری قبل از اسلام در آخر فصل زمستان در حالی که هوا رو به گرم شدن بود  گرفته می شد و مردم مراسم ویژه ای را ترتیب می دادند ولی بخاطر مشکلات و درگیری های پیش آماده اعراب با ایرانیان ، بعد از اسلام جشن چهارشنبه سوری را به چهارشنبه آخر سال منتقل کردند زیرا روز چهارشنبه در تاریخچه اعراب روزی نحس و بد بشمار می آید .

معنی چهارشنبه سوری

چهارشنبه یکی از ایام هفته بشمار می رود ، سور هم به معنای جشن و شادی است . عنصر اصلی و مهم این جشن آتش است .

رسوم های چهارشنبه سوری

  • خوردن غذای رشته پلو ( ترکیب رشته و برنج )
  • خوردن آجیل مشکل گشا
  • قاشق زنی
  • فالگوشی
  • کوزه نو
  • پریدن از روی آتش و گفتن جمله : ( زردی من از تو ، سرخی تو از من )

وسایل و لوازم چهارشنبه سوری

در ایران امروزه لوازم زیادی در چهارشنبه سوری استفاده می شود . برای مثال امروزه کودکان و نوجوانان و جوانان از منور های رنگی ، وسایل آتش بازی ، انواع ترقه و سیگارت چهارشنبه سوری ، کپسولی ، بمبک ، نارنجک های دست ساز ، فرفره ها ، موشک سوتی ، هفت ترقه و…. انواع لوازم محترقه در این جشن استفاده می شود که می تواند خطر های زیادی داشته باشد !

اصلی ترین سنت در چهارشنبه سوری درست کردن آتشی کوچک و پریدن از روی آن است .

 حوادث چهارشنبه سوری

هر ساله در ایران بر اثر آتش سوزی و سوختگی در این جشن عده زیادی کشته و زخمی می شوند . طبق گزارشات اخیر از سال 92 تا کنون آمار زخمی ها و کشته ها از سال های قبلی رو به کاهش است .

اما لازم به ذکر است که شما در این روز از لوازم خطرناک که به شما یا مردم آسیب می زند استفاده نکنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...